Spelling

Gratulacje, masz za sobą ciężką przeprawę z literowaniem! Co teraz? Wydrukuj lub zapisz na dysku plik z alfabetem NATO. Jeśli będziesz rozmawiać po angielsku, miej go pod ręką gdybyś potrzebował coś przeliterować – albo ktoś będzie literował coś dla ciebie! Czasami trudno zapisać nietypowe nazwiska, nazwy firm albo nazwy leków. Dlatego zawsze miej tę listę pod ręką i jeśli nie wiesz jak coś zapisać a potrzebujesz to wiedzieć – poproś o przeliterowanie! Po prostu powiedz Could you spell it for me, please? i zanotuj. Jeśli rozmówca nie używa alfabetu fonetycznego i masz wątpliwości czy podaje ci literę B, możesz zapytać go tak Is it B for Bravo? . Jeśli myślisz że było to X, upewnisz się pytając Is it X for X-ray?  W ten sposób upewnisz się, czy dobrze rozumiesz.

Dobrze, a co zrobić kiedy nie masz listy z alfabetem fonetycznym lub nie możesz znaleźć słowa, ale potrzebujesz coś komuś przeliterować? Możesz improwizować. Użyj słowa, które zaczyna się na literę, którą chcesz podać. Wybierz jakieś popularne słowo, które łatwo zrozumieć, np. A for Alcohol albo F for Food. Powinno zadziałać! I pamiętaj: zanim zaczniesz literować, powtórz wyraźnie słowo i poinformuj, że będziesz je literować słowami Let me spell it for you. W ten sposób rozmówca wie co się dzieje oraz może zrozumieć co chciałeś powiedzieć np. już w połowie literowanego słowa.

Jeśli często potrzebujesz literować po angielsku, to może warto usprawnić ten proces? Naucz się alfabetu fonetycznego NATO na pamięć! Możesz zapamiętać go na różne sposoby, np. używając fiszek albo codziennie literując różne słowa i starając się nie patrzeć na ściągę. Możesz też użyć fajnej, obrazowej  techniki pamięciowej. Pokażmy ją na przykładzie R jak Romeo, czyli R for Romeo. Wyobraź sobie Romeo z wielką literą R na koszuli. Dołóżmy jeszcze T jak Tango, czyli T for Tango. Nasz Romeo będzie tańczył tango. Nie może go tańczyć sam, więc będzie je tańczył z dziewczyną z literą J na plecach. Zgadłeś, to J jak Julia, czyli J for Juliet. Jeśli zapamiętasz tę scenę: Romeo tańczy tango z Juliette, będzie ci łatwo przypomnieć sobie słowa reprezentujące litery R, T oraz J. W ten sposób możesz wyobrażać sobie pojedyncze słowa albo budować proste historie jak ta. 

Okej, to by było na tyle! Pogratuluj sobie dobrej pracy nad literowaniem po angielsku, wydrukuj lub zapisz ściągę i nie zapomnij wracać do tematu i utrwalać zdobytej wiedzy!

Scroll to Top