Materiały wspomniane w video znajdziesz pod tym linkiem: Alfabet fonetyczny NATO
Jeśli potrzebujesz, zajrzyj do “Materials” gdzie znajdziesz zapis nagrania. Następnie zrób quiz pod nagraniem.
Wyobraź sobie, że jesteś w pracy i dzwonisz za granicę. Przedstawiasz się, mówisz z jakiej jesteś firmy i chcesz przejść do właściwej rozmowy, np. dowiedzieć się kiedy przyjdzie wasz transport albo zrobić rezerwację w restauracji dla szefa. Napotykasz jednak na problem – rozmówca nie umie zapisać polskiego imienia i nazwiska albo nazwy firmy.
W związku z tym nie może znaleźć waszego zamówienia w systemie albo prawdopodobnie źle zapisze nazwisko szefa na rezerwacji. Prawdopodobnie szef nie nazywa się Brzęczyszczykiewicz ani twoja firma to nie Chyży Chrząszcz, ale wciąż osoba nie mówiąca po polsku może mieć problem. Co robisz w takiej sytuacji? Gimnastykujesz się, powtarzasz wyraźnie i powoli, porównujesz do podobnych słów? Namęczysz się, a może nic z tego może nie wyjść.
Mam propozycję. Zróbmy to prosto i dobrze. Powtarzasz wyraźnie całe słowo i informujesz rozmówcę, że mu je przeliterujesz słowami Let me spell it for you. W ten sposób rozmówca wie co się dzieje oraz może zrozumieć co chciałeś powiedzieć np. już w połowie literowanego słowa.
Teraz wyciągasz ściągawkę z literowania po angielsku i literujesz. Rozmówca zapisuje bezbłędnie i nie ma problemu. Wyszuka twoje zamówienie bez kłopotu albo w restauracji poprawnie zapisze jak się nazywa twój szef i nie będzie wstydu, że znowu przekręcili nazwisko na rezerwacji.
W tej lekcji pokażemy ci zasady literowania po angielsku. Do literowania używamy powszechnie akceptowanego alfabetu fonetycznego NATO. Jak działa ten alfabet? Każda litera jest reprezentowana przez słowo, które zaczyna się na tę literę. Np. A jest reprezentowane przez Alfa, B przez Bravo itd. Żeby nie było nieporozumień, będziemy literować tak: A jak w Alfa, B jak w Bravo…tylko po angielsku! Czyli A for Alfa, B for Bravo itd.
Przy okazji literowania przypomnisz sobie jak wymawia się litery alfabetu. Jeśli źle wymówisz jakąś literę, ale dobrze wypowiesz słowo, które je reprezentuje, zadziała podwójny system zabezpieczeń i uchroni cię przed nieporozumieniem. W jaki sposób? Rozmówca nie będzie pewny o którą literę chodzi, więc się dopyta. Dajmy przykład: źle wymówisz literę Y - czyli why – ale dobrze powiesz for Yankee.
Przekonany, że warto poćwiczyć alfabet fonetyczny? No to do dzieła! I pamiętaj, masz w tej lekcji ściągę do wydruku, więc nie musisz go całego zapamiętać.