Jak przygotować się do prezentacji? Copy

Jak przygotować się do prezentacji po angielsku?

Możesz zapoznać się z ebookiem, który pokazuje jak w 6 krokach świetnie przygotować się do prezentacji po angielsku i zbiera w jednym miejscu 34 przydatne zwroty. Po prostu zapisz się na nasz email newsletter na temat prezentacji i go dostaniesz. Dorzucimy też dodatkowe materiały.

Jeśli chcesz się jednak porządnie przygotować i poradzić sobie w każdej sytuacji, zrób ten kurs! Od deski do deski, albo raczej od quizu do quizu. Wszystko Ci wytłumaczymy i damy Ci wiele okazji do testowania Twojej wiedzy w praktyce. W ten sposób naprawdę nauczysz się jak prezentować po angielsku.

Zacznij od obejrzenia poniższego wideo, które da Ci szybkie i praktyczne porady jak przygotować się do prezentowania po angielsku. Po obejrzeniu wideo przejdź do nauki słownictwa tutaj.

Jeśli potrzebujesz, zajrzyj do “Materials” gdzie znajdziesz zapis nagrania. 

Prawdopodobnie wygłaszałeś już prezentacje po polsku, więc znasz ogólne zasady i masz pewne doświadczenie. Prezentowanie po angielsku jest bardzo podobne. Potrzebujesz jedynie przygotować się do tego zadania od strony językowej. Jak możesz to zrobić?

Po pierwsze, przygotowując swoją prezentację myśl o niej od razu po angielsku. Używaj tych wyrażeń które znasz, żeby wyrazić swoje myśli.  Dopiero jeśli nie umiesz wyrazić swojej myśli po angielsku w żaden sposób, poszukaj właściwego wyrażenia. Czemu tak?

W ten sposób po pierwsze masz pewność, że podczas wygłaszania prezentacji się nie zatniesz, bo już dobrze znasz te wyrażenia. Po drugie, użyjesz tych słów w dobrym kontekście zamiast wstawić jakieś wyrażenie ze słownika tam, gdzie w ogóle nie pasuje.

Jeśli będziesz myśleć o prezentacji po polsku, przyjdą ci do głowy różne słowa albo powiedzenia, których nie będziesz umieć wyrazić po angielsku. Prawdopodobnie będziesz chcieć znaleźć je po angielsku, spędzisz na tym sporo czasu i niekoniecznie ci wyjdzie.

Możesz się namęczyć a potem skompromitować mówiąc coś, co w ogóle nie ma sensu! Dlatego lepiej obstawać przy tym co już znasz jeśli wystarczy do wyrażenia twoich myśli. 

Po drugie, opanuj słownictwo, które służy organizacji wypowiedzi. Naucz się mówić po angielsku “moja  prezentacja składa się z X części”, “teraz omówimy inny temat”, “jak widać na wykresie…” itd.

Dzięki temu słownictwu twoim słuchaczom będzie łatwo nadążyć za prezentacją i nie pogubią się w twoim wystąpieniu. W tej lekcji nauczysz się i utrwalisz wszelkie potrzebne słownictwo. 

Po trzecie, zastanów się w jakiej kolejności powinieneś ułożyć swoją prezentację. W tej lekcji nauczysz się właściwej struktury  i ją przećwiczysz. 

Zwróć uwagę na to, że w świecie anglojęzycznym wielu mówców zaczyna swoje wystąpienie od opowiedzenia żartu albo krótkiej, osobistej historii związanej z prezentowanym tematem. Ma to wzbudzić zainteresowanie publiczności.

Bardzo ci polecam obejrzenie kilku prezentacji po angielsku, żeby zobaczyć to w akcji i znaleźć inspirację do twojego wystąpienia. Przykładem doskonale zrealizowanych prezentacji są TED talks. Rzuć na nie okiem! Link znajdziesz pod video.

Po czwarte, poćwicz odpowiadanie na trudne pytania. Jest to niełatwa sztuka zarówno po polsku, jak i po angielsku. Po angielsku być może jeszcze trudniejsza, bo nie jest to twój ojczysty język i możesz mieć problem z wyczuciem tonu twojej wypowiedzi.

Dlatego też nauczymy  cię w tym  kursie odpowiadania na trudne pytania. Na przykładowych  odpowiedziach z komentarzami opanujesz  udzielanie profesjonalnych i wyważonych odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze, pytanie.

Na końcu, poćwicz wygłaszanie swojej prezentacji. Zrób to przed lustrem albo zbierz choćby jednoosobową publiczność, która mówi po angielsku. 

Jeśli masz problemy z wymówieniem albo zapamiętaniem konkretnych słów, zamień je na podobne, które nie sprawiają ci trudności. Dopracuj też swoją prezentację pod względem merytorycznym, zadbaj o mówienie zróżnicowanym tonem głosu oraz przypilnuj swojej mowy ciała.

Nie chcesz przecież odstawić tańca deszczu! I najważniejsze: nie zrażaj się niepowodzeniami. Jak to mówią, trening czyni mistrza!  Dlatego też zapraszam cię do treningu prezentowania po angielsku. Rozpocznij kurs!

Scroll to Top