Zapoznałeś(aś) się z trzema spotkaniami po angielsku i poznałeś wyrażenia, które pozwalają swobodnie dyskutować i brać udział w Twoich spotkaniach w pracy. Mało tego, nauczyłeś się tych wyrażeń słuchając, czytając i widząc jak się ich poprawnie używa. Gratulacje, dobra robota!
Teraz czas na poćwiczenie rozmawiania z tymi wyrażeniami. Wiesz, jeśli czegoś nie ćwiczysz, to może Ci nie wyjść świetnie za pierwszym razem! A my tutaj mówimy o spotkaniach w pracy i zabieraniu na nich głosu, więc to nie przelewki. Dlatego chcesz mieć pewność, że swobodnie używasz tych wyrażeń w prawdziwej rozmowie.
Jak to załatwimy? Prosto! Jeśli razem z kursem zamówiłeś(aś) zajęcia z nauczycielem, umów się teraz na lekcję. Tutaj znajdziesz instrukcję jak to zrobić.
Nauczyciel przeprowadzi z Tobą próbne spotkanie, na którym stworzy Ci okazję do aktywnego używania słownictwa do dyskutowania i pomoże z problemami, które możesz mieć podczas mówienia, np. niepoprawną wymową, brakiem słów, czy błędami gramatycznymi.
Jeśli nie zamówiłeś wcześniej lekcji, ale chcesz mieć pewność, że mówienie po angielsku nie okaże się dla Ciebie zbyt trudne lub stresujące – to zamów tutaj zajęcia konwersacyjne!
Nie pamiętasz, czy masz wykupione zajęcia? Sprawdź na Twoim koncie w zamówieniach (otwiera nowe okno).
Wolisz samodzielnie ćwiczyć dyskutowanie na spotkaniach? Nie ma sprawy. W takim razie znajdź drugą osobę, która dobrze zna angielski, a jeśli to możliwe, zbierz nawet kilka osób. Mogą to być Twoi koledzy i koleżanki z pracy czy znajomi. Razem z nimi otwórzcie pierwszą i drugą część glosariusza (otwierają się w nowych oknach). Znajdziecie tam wyrażenia do dyskutowania wraz z ich tłumaczeniem, żeby każdy je dobrze rozumiał.
Co dalej? Ustalcie na jaki temat odbędziecie Wasze próbne spotkanie oraz kto je poprowadzi. Możecie rozmawiać na dowolny temat i nie musi być to na poważnie. Wasze spotkanie może np. dotyczyć palącego problemu, którym jest to, że od 2 lat macie tylko 5 różnych smaków kawy w firmowej kuchni! Tak się nie da pracować, więc zwołaliście spotkanie i chcecie ustalić jak wyjść z tego kryzysu.
Macie temat? To czas zacząć spotkanie! Otwiera je osoba prowadząca spotkanie, informuje o temacie spotkania, ewentualnie proponuje swoje rozwiązanie (lub nic nie proponuje) i pyta inną osobę co jej zdaniem powinno się zrobić. Zapytana osoba wyraża swoją opinię, ktoś inny się zgadza lub nie, a może dopytuje…i dyskusja się toczy! Pamiętajcie, żeby tworzyć sobie okazje do użycia wyrażeń z glosariusza i używać ich jak najczęściej. Na przykład, zamiast tylko się zgadzać dopytajcie się o co komuś chodzi (Are you implying that…?) czy wtrącajcie się innym gdy mowią (Can I come in here…?) Dzięki temu lepiej zapamiętacie wyrażenia z tego kursu i łatwiej Wam ich będzie użyć na prawdziwych spotkaniach.
Następnie zacznijcie Wasze próbne spotkanie i postarajcie użyć się jak najwięcej wyrażeń z tej listy. Pilnujcie, żeby wyrażać różne opinie i nie dojść za szybko do porozumienia. Dzięki temu przećwiczycie dobrze wyrażenia na zgadzanie się i nie zgadzanie.
Gdy nie będziecie już mieli pomysłu w jaką stronę prowadzić Wasze próbne spotkanie, niech osoba prowadząca spotkania zarządzi podsumowanie ustaleń i zamknie spotkanie (używając wyrażeń po angielsku). Następnie podyskutujcie chwilę o Waszej praktyce i zastanówcie się co można by jeszcze ulepszyć.
Niech każdy pomyśli czy nie brakło mu wyrażeń albo czy dobrze wszystko wymawiał. Potem podzielcie się swoimi wrażeniami z resztą uczestników i postarajcie się sobie nawzajem pomóc, np. podpowiadając jak coś powiedzieć po angielsku albo poprawiając swoją wymowę. W razie wątpliwości zapytajcie na grupie wsparcia do tego kursu, wróćcie do wcześniejszych spotkań w tym kursie albo sprawdźcie szukając odpowiedzi w Google.
Jeśli spodobało Wam się próbne spotkanie, zróbcie za jakiś czas kolejne. To może być świetna zabawa!