Seriale i filmy po angielsku – jak oglądać, żeby je rozumieć?

mężczyzna i kobieta oglądający na kanapie seriale i filmy po angielsku

Słyszałeś zapewne nie raz, że powinieneś oglądać seriale i filmy po angielsku, żeby szybciej nauczyć się języka. Pomyślałeś: dlaczego by nie, i tak nałogowo oglądam seriale, a nigdy nie chce mi się uczyć angielskiego, połączę więc przyjemne z pożytecznym!

Wykupiłeś więc subskrypcję na Netflixie lub HBO, przygotowałeś popcorn, usadowiłeś się wygodnie na kanapie, może nawet zaprosiłeś kogoś do wspólnego oglądania, włączyłeś telewizor, wybrałeś ulubiony serial po angielsku, wyłączyłeś polską wersję językową i…

I…

I nic.

Nic nie rozumiesz.

Siedząca obok Ciebie osoba zaczyna śmiać – zapewne z czegoś śmiesznego, co powiedzieli bohaterowie serialu, więc śmiejesz się razem z nią, żeby nie wyszło na jaw, że nic nie łapiesz z tego serialu.

Zdajesz sobie sprawę, że masz problem. Co z tymi wszystkimi latami nauki angielskiego? Wszystko na nic? Co powinieneś zrobić? Poddać się i porzucić nadzieję, że kiedykolwiek zaczniesz rozumieć angielski? Absolutnie nie!

Zamiast poddawać się i panikować, zacznij działać.

Po pierwsze, możesz już teraz zacząć stosować się do tych 6 prostych porad, dzięki którym w krótkim czasie zaczniesz rozumieć więcej. Dowiesz się też, dlaczego słuchanie po angielsku jest takie trudne i zobaczysz, że nierozumienie jakiegoś filmu czy serialu wcale nie znaczy, że Twój angielski jest do niczego.

Jeśli chodzi konkretnie o seriale i filmy po angielsku – jak powinieneś je oglądać? Z napisami czy bez? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, w jakim stopniu rozumiesz, co dzieje się na ekranie. Od tego zależy, jaką strategię powinieneś obrać.

Mało co rozumiesz

Jeśli włączasz ulubione seriale po angielsku i prawie nic nie rozumiesz – włącz angielskie napisy i obejrzyj z nimi ten sam fragment lub odcinek.

Jeśli mimo śledzenia angielskich napisów, wciąż nic nie rozumiesz, oznacza to jedno – wybrałeś za trudny materiał. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

Poszukaj czegoś łatwiejszego. Nie ma sensu, żebyś zmarnował godzinę swojego życia na oglądaniu czegoś, czego w ogóle nie zrozumiesz i z czego mało co wyniesiesz.

Kiedy przejrzysz inne seriale i filmy po angielsku, i znajdziesz taki dostosowany do Twojego poziomu, będziesz prawdopodobnie rozumieć prawie wszystko lub większość z tego, co dzieje się na ekranie.

Rozumiesz prawie wszystko

W takim wypadku oglądaj bez napisów. Dlaczego? Gdy widzisz napisy, siłą rzeczy będziesz je czytać, przez co będziesz o wiele mniej skupiać się na rozumieniu ze słuchu.

Gdy nie rozumiesz jakiegoś wyrażenia, a chcesz się go nauczyć i nie masz pojęcia, jak je zapisać, włącz angielskie napisy.

Zobacz pisownię słowa, zanotuj je gdzieś, wyłącz napisy i ciesz się dalej swoimi świetnym poziomem rozumienia ze słuchu!

Rozumiesz większość

Jeśli mało rozumiesz bez angielskich napisów, ale z nimi rozumiesz już większość tego, co dzieje się na ekranie – świetnie! Twoje problemy wynikały prawdopodobnie z braku praktyki w słuchaniu lub trudnego do zrozumienia akcentu aktorów. Możesz śmiało zastosować poniższą metodę polegającą na obejrzeniu odcinka trzy razy.

Jedna uwaga – dla tego ćwiczenia będziesz prawdopodobnie chciał wybrać seriale po angielsku, których odcinki nie są dłuższe niż 20 minut. Dlaczego? Na potrzebę tego ćwiczenia, powinieneś obejrzeć odcinek trzy razy, co daje aż godzinę oglądania przy dwudziestominutowym odcinku. Dolicz czas na ewentualne notatki i sprawdzanie rzeczy w słowniku i dostajesz około półtorej godziny pracy.

Co powinieneś zrobić?

Pierwsze oglądanie – bez napisów

Obejrzyj odcinek raz. Oglądaj, starając się jak najwięcej zrozumieć jedynie ze słuchu.

Drugie oglądanie – z napisami

Oglądaj, śledząc napisy, zwłaszcza we fragmentach, które były dla Ciebie niezrozumiałe. Jeśli potrzebujesz, zanotuj i sprawdź nowe słowa. Jeśli chcesz być pewien, że w prawidłowy sposób sprawdzasz nieznane Ci wyrażenia, przeczytaj post o tym, jak sprawdzać słowa w języku angielskim i jak w poprawny sposób korzystać ze słowników.

Równocześnie słuchając i czytając, będziesz przypisywać danym słowom ich formę dźwiękową. W ten sposób nauczysz się wymowy słów i oswoisz się ze sposobem, w jaki mówią aktorzy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zrozumieć kolejne odcinki.

Możesz zapisać gdzieś wszystkie nowe wyrażenia lub stworzyć z nich zestaw do samodzielnej nauki słownictwa.

Trzecie oglądanie – bez napisów

Oglądaj bez napisów i ciesz się tym, jak dużo rozumiesz! Trzecie oglądanie będziesz też świetną powtórką słówek, które przetłumaczyłeś podczas drugiego oglądania.

Dlaczego ten sposób jest świetny?

Da Ci niesamowitą motywację do dalszej nauki. Jeśli chodzi o naukę języków, zwykle musisz dość długo czekać, żeby zobaczyć efekty swojej pracy, ale dzięki temu sposobowi możesz w ciągu jednego dnia zacząć rozumieć seriale i filmy po angielsku.

Dzięki tej bardzo prostej strategii zobaczysz różnicę pomiędzy pierwszym oglądaniem a trzecim. Wyobraź sobie swoją radość, gdy za trzecim oglądaniem zrozumiesz fragmenty, których wcześniej nie byłeś w stanie rozszyfrować!

Jeśli podoba Ci się ten sposób oglądania filmów i seriali, koniecznie zapoznaj się z najlepszą metodą na ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem, dzięki której w 6 prostych krokach zrozumiesz każde krótsze nagranie. Jest to metoda trochę bardziej pracochłonna niż ta, o której właśnie przeczytałeś, ale da Ci tak samo świetne rezultaty. Zobacz na nią koniecznie, jeśli wolisz oglądać krótkie wideo na YouTube lub słuchać podcastów.

Te posty mogą Cię zainteresować:

Scroll to Top