Jak słuchać, żeby zrozumieć mówiony angielski?

mężczyzna w słuchawkach słucha czegoś po angielsku i cieszy się, że rozumie angielski

Czy chcesz wreszcie zrozumieć co mówią w filmach i serialach oraz dogadać się w pracy? Wbrew pozorom to prostsze niż myślisz. Najpierw jednak postarajmy się znaleźć odpowiedź na fundamentalne pytanie, czyli…

Dlaczego słuchanie po angielsku jest tak trudne?

Na to pytanie nie ma niestety jednej odpowiedzi, ale możesz już teraz zacząć winić za to trzy poniższe czynniki.

Angielski ma odmiany

Oprócz najbardziej popularnych odmian angielskiego, czyli amerykańskiej i brytyjskiej, istnieją też inne, między innymi australijska, kanadyjska, szkocka, irlandzka czy walijska. Wszystkie mają swoją unikalną wymowę i słownictwo.

Możesz więc spędzić wiele godzin oglądając amerykańskie seriale stosując najlepszą metodę do ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem i zacząć rozumieć wszystkich bohaterów i wszystko, co mówią.

Zachęcony świetnymi rezultatami, włączysz potem inny serial. Jednak to, co usłyszysz, będzie tak dziwne, że będziesz się zastanawiać, czy to wciąż język angielski. Zaczniesz googlować, żeby upewnić się, że się nie pomyliłeś i nie oglądasz przypadkiem skandynawskiej produkcji. Okaże się, że nic bardziej mylnego – słuchałeś właśnie szkockich aktorów…

Odmiany mają akcenty.

Tak. Naprawdę. Co więcej, danym akcentem mogą mówić mieszkańcy danego regionu, ale też mieszkańcy danego miasta.

Każdy z nas mówi trochę inaczej

Jedni z nas mówią cicho, drudzy szybko, jeszcze inni z nas mają wady wymowy. Niektórzy mogą jednocześnie mówić dosyć szybko, cicho i do tego trudnym do zrozumienia akcentem. Powodzenia ze zrozumieniem takiej osoby, nawet dla kogoś, dla kogo słuchanie po angielsku nie stanowi problemu.

Jak widzisz, rozumienie mówionego angielskiego to jak ostra jazda bez trzymanki. To wszystko sprawia, że często nawet rodzimi użytkownicy angielskiego mają problemy ze zrozumieniem siebie nawzajem.

Co robić, żeby rozumieć więcej – 6 praktycznych porad

Pomimo tego, co właśnie przeczytałeś, nie trać nadziei! Mamy dla Ciebie 6 praktycznych porad, dzięki którym zaczniesz rozumieć więcej z mówionego angielskiego w szybkim czasie.

1. Musisz słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać

Jak to mówią: Rome wasn’t built in a day – nie od razu Rzym zbudowano. Wiele świetnych rzeczy w naszym życiu wymaga od nas sporo poświęcenia i czasu. Wspinanie się po szczeblach kariery, budowanie związków, wychowywanie dzieci. Tak samo jest z nauką języków i w szczególności z umiejętnością rozumienia ze słuchu. Niestety, nie ma innego wyjścia.

Mówią też: practice makes perfect – czyli trening czyni mistrza. Żeby udoskonalić słuchanie po angielsku, musisz po prostu dużo ćwiczyć. Jeśli będziesz jeszcze używać odpowiednich metod, zobaczysz efekty o wiele szybciej.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

2. Słuchaj regularnie

Wyrób w sobie nawyk oglądania lub słuchania czegoś codziennie lub chociaż kilka razy w tygodniu.

Zapytasz: robię już tyle rzeczy, pracuję na etacie, spędzam dwie godziny na dojazdach, mam kota, psa, dzieci, żonę, męża, kredyt, zakupy do zrobienia, obiad do ugotowania, dom do posprzątania, kiedy niby mam jeszcze słuchać angielskiego?

  • nastaw budzik na dziesięć minut wcześniej niż zwykle i posłuchaj podcastu z łóżka,
  • przed pójściem spać obejrzyj odcinek ulubionego serialu,
  • Załóż słuchawki, gdy wychodzisz na spacer lub dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską.
  • Posłuchaj audycji gotując obiad albo prasując pranie.

Im więcej ćwiczysz, tym szybciej zobaczysz efekty.

Jeśli jednak słuchasz czegoś po angielsku dwa, trzy razy w tygodniu, nie znaczy to wcale, że nie odniesiesz sukcesu. Zajmie Ci to tylko trochę więcej czasu.

3. Dłużej nie znaczy lepiej

Słuchaj częściej, ale niekoniecznie dłużej.

Tak. Lepsze jest słuchanie po angielsku każdego dnia przez pół godziny niż robił pięciogodzinny maraton w niedzielne popołudnie.

Dlaczego? Jeśli nie jesteś jeszcze na zaawansowanym poziomie, rozumienie angielskiego będzie kosztowało Cię całkiem sporo wysiłku. Kiedy czujesz się zmęczony przetwarzaniem obcego języka, odpuść i wróć do słuchania po angielsku następnego dnia.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

4. Słuchaj tego, co Cię interesuje

To proste. Wyobraź sobie, że sprawy związane ze środowiskiem obchodzą Cię mniej niż zeszłorocznych śnieg, a Ty piąty dzień z rzędu słuchasz o odnawialnych źródłach energii i segregowaniu śmieci, bo znalazłeś tego rodzaju ćwiczenia w pierwszym linku po wpisaniu listening comprehension.

Jak długo wytrwasz w słuchaniu po angielsku, upierając się słuchać o tematach, które ani trochę Cię nie interesują?

Może zapytasz: a co, jeśli interesują mnie chociaż trochę? Czy wtedy mam większą szansę na nauczenie się rozumienia ze słuchu?

Odpowiemy Ci: dlaczego masz słuchać czegoś, co interesuje Cię tylko trochę, skoro możesz słuchać o czymś, co kochasz i co jest Twoją pasją?

Skorzystaj z czasów, w których żyjesz! Nie ograniczaj się do materiałów przygotowanych specjalnie dla osób uczących się angielskiego, które nie zawsze muszą być dla Ciebie porywają

Możesz z łatwością znaleźć informacje po angielsku na każdy interesujący Cię temat. Google daje Ci miliony wyników w ułamku sekundy. Nieważne, czy są to drzewka owocowe, arkusze kalkulacyjne czy sera do twarzy. Ktoś już na pewno opowiedział o tym na YouTube czy w innym miejscu.

5. Słuchaj i oglądaj to, co dotąd – tylko po angielsku

Jeśli masz swój ulubiony anglojęzyczny serial, wyłącz polskiego lektora lub polskie napisy i zacznij oglądać z angielskimi napisami lub bez nich. Jeśli nie wiesz dokładnie, jak oglądać filmy i seriale tak, żeby jak najwięcej się z nich nauczyć, zobacz do sekcji o tym, czy oglądać z napisami czy nie poniżej.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

6. Skupiaj się na przekazywanych informacjach, nie pojedynczych słowach

Staraj się zawsze zrozumieć sens całego zdania lub wypowiedzi. Najczęściej nie będziesz do tego potrzebować zrozumienia każdego słowa. Nie przejmuj się, jeśli nie zrozumiałeś jakiegoś pojedynczego słowa, jeśli zrozumiałeś cały komunikat.

Tak, dokładnie. Nie pozwól jakiemuś jednemu, nieznanemu słówku wyprowadzić Cię z równowagi podczas rozmowy po angielsku. Jeśli bez niego zrozumiałeś swojego rozmówcę bez problemu, nie zaprzątaj sobie nim głowy i zapomnij o nim.

Oczywiście czasami to jedno słówko może się okazać ważne. Gdy na przykład zapytałeś kogoś o to, gdzie umówicie się na obiad, a Ty nie zrozumiałeś słowa, które pojawiło się po I think we should meet at… Wywnioskujesz zapewne, że to miejsce spotkania. Poproś wtedy o powtórzenie.

Czego słuchać, żeby opanować słuchanie po angielsku?

Powinieneś dostosowywać materiały do swojego poziomu zaawansowania.

Jeśli jesteś na poziomie początkującym, nie będziesz oglądać dr House’a czy słuchać podcastów o inwestowaniu na giełdzie, bo nie zrozumiesz nic albo zrozumiesz bardzo mało.

Sfrustrujesz się, stwierdzisz, że jesteś do niczego i tak oto skończy się Twoja przygoda z nauką języka angielskiego.

Jeśli jesteś na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, nie będziesz oglądać programów przeznaczonych dla dzieci, bo zrozumiesz tam bez problemu wszystko.

Ucieszysz się, że nie stanowią dla Ciebie żadnego wyzwania, stwierdzisz, że w takim razie nie musisz się już więcej uczyć i tak oto skończy się Twoja przygoda z nauką języka angielskiego.

Jeśli chcesz się rozwijać, powinieneś zawsze dobierać materiały do słuchania w ten sposób, żeby nagranie audio lub wideo, z którym pracujesz, było dla Ciebie w większości zrozumiałe, ale żebyś jednak miał z nim pewne problemy.

Tak, taki podcast czy serial musi być dla Ciebie po części wyzwaniem. W końcu słuchasz po to, żeby nauczyć się czegoś nowego, prawda?

Takimi przeszkodami-wyzwaniami mogą być słowa, wyrażenia lub struktury gramatyczne, których nie rozumiesz i które musisz sprawdzić.

Może to też być nowy akcent – jeśli na przykład dotąd słuchałeś jedynie amerykańskiej odmiany angielskiego, możesz postawić sobie za cel oswojenie się z brytyjską odmianą podczas oglądania serialu BBC.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

Te posty mogą Cię zainteresować:

Scroll to Top