Rozmawianie po angielsku – jak rozgadać się na 13 sposobów

trzy osoby wznoszące toast i rozmawiające po angielsku w dużym, jasnym biurze razem z innymi współpracownikami

Rozmawianie po angielsku jest dla Ciebie prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych umiejętności. Dlaczego? Zapewne boisz się mówić ze strachu przed popełnieniem błędu, czujesz, że masz barierę językową, której nie da się pokonać?

A może po prostu nigdy wcześniej nie miałeś okazji do mówienia po angielsku, bo w szkole i na kursach językowych rozwiązywałeś tylko zadania gramatyczne?

Nie martw się – nic straconego! Możesz ćwiczyć rozmawianie po angielsku na wiele różnych sposobów, nie tylko znajdując partnera do rozmowy lub zatrudniając nauczyciela. Zaskoczony? Zobacz poniżej!

1. Otaczaj się angielskim

Tak, otaczanie się angielskim to pierwszy krok do mówienia po angielsku. Zanim zaczniesz mówić, musisz się sporo naoglądać i nasłuchać angielskiego.

2. Dużo słuchaj

Słuchanie jest pierwszym krokiem do rozgadania się po angielsku.

Słuchaj nie tylko podcastów i audycji, ale też oglądaj seriale i filmy. Dzięki temu osłuchasz się z melodią języka i bez wysiłku powtórzysz poznane wcześniej słownictwo.

Słuchając, nauczysz się całych wyrażeń, a nie pojedynczych słów. Dowiesz się, jak słowa łączą się ze sobą w zdaniach i jak je układać, żeby brzmieć naturalnie. Pamiętaj, że tłumaczenie zdań z polskiego na angielski słowo po słowie to zły pomysł – zwłaszcza w wypadku dosłownego tłumaczenia idiomów.

Jeśli nie wiesz jeszcze, co zrobić, żeby lepiej rozumieć ze słuchu, przeczytaj wpis z 6 praktycznymi poradami na temat słuchania ze zrozumieniem. Stosując się do tych prostych zasad, po pewnym czasie zaczniesz nie tylko rozumieć więcej, ale też używać zasłyszanych wcześniej struktur we własnych wypowiedziach.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

3. Słuchaj i powtarzaj

Masz swój ulubiony serial / audycję / kanał na YouTube? Cokolwiek i kogokolwiek oglądasz, wybierz jedno zdanie powiedziane przez tę osobę.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak wypowiada poszczególne wyrazy i jak kładzie nacisk na poszczególne słowa w zdaniu.

Powtórz całe zdanie. Staraj się zachować melodię oryginalnej wypowiedzi.

Jeśli potrzebujesz posłuchać zdania jeszcze raz – zrób to. Jeśli czegoś nie zrozumiałeś – możesz włączyć napisy.

Takie ćwiczenie sprawi, że Twoje wypowiedzi będą brzmiały naturalnie, ponieważ nauczysz się akcentowania w zdaniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dokładnie słuchać po angielsku, żeby osiągnąć najlepsze efekty, zobacz koniecznie post o najlepszej metodzie do ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem.

4. Myśl po angielsku

Pomyślisz: myślenie to nie to samo co rozmawianie po angielsku. Wcale nie! To w końcu nieustanne prowadzenie ze sobą wewnętrznego dialogu. Możesz to robić zawsze i wszędzie. Komentuj w myślach to, co akurat robisz albo to, co dzieje się wokół.

Dzięki temu zauważysz, że w pewnym momencie będzie Ci brakować słów na to, żeby opisać chociażby wymianę oleju czy odebranie dzieci z przedszkola. Sprawdź wtedy, jak to powiedzieć po angielsku i zacznij używać podczas swojego wewnętrznego dialogu.

Możesz też wyznaczyć sobie konkretne cele.

Podczas porannej kawy czy przed wstaniem z łóżka możesz myśleć o tym, co masz dzisiaj do zrobienia. Możesz myśleć o tym, co musisz zrobić w pracy podczas dojazdu do niej – to świetny sposób na ćwiczenie biznesowego angielskiego. Przed pójściem spać możesz myśleć o wszystkim, co dzisiaj się wydarzyło lub o tym, jakich wyrażeń użyjesz jutro podczas spotkania po angielsku.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

5. Mów do siebie po angielsku

Możesz zastosować tutaj wszystkie wskazówki dotyczące myślenia po angielsku.

Może z tą różnicą, że możesz to robić zawsze i wszędzie – wyobraź sobie reakcję kolegów z pracy, gdy nagle zaczniesz na głos opowiadać do siebie o tym, co masz zamiar kupić w sklepie…

Czy w takim razie nie lepiej zostać przy samym myśleniu po angielsku?

Odpowiedź jest krótka: nie.

Niektóre połączenia dźwięków mogą się okazać trudne do wypowiedzenia, więc lepiej powiedzieć na głos słowa i sprawdzić, czy nie sprawiają Ci kłopotu. Mówiąc na głos, będziesz też mógł poćwiczyć panowanie nad melodią całego zdania.

Przećwicz przed lustrem wygłaszanie prezentacji po angielsku lub wyobraź sobie, jak mogą przebiec rozmowy telefoniczne po angielsku i odegraj rolę swoją i swojego rozmówcy, ćwicząc równocześnie najprzydatniejsze zwroty do rozmawiania po angielsku przez telefon.

6. Czytaj na głos

Jeśli jesteś już zmęczony mówieniem do siebie, możesz poczytać coś po angielsku. Czytanie jest jak z rozmawianie po angielsku – nie od razu zaczniesz mówić skomplikowanymi, wielokrotnie złożonymi zdaniami. Nie musisz też od razu zabierać się za Szekspira. Czytaj na głos cokolwiek, co wpadnie Ci w ręce.

Czytaj na głos wiadomości po angielsku, które dostajesz w pracy. Czytaj też emaile po angielsku, które masz komuś wysłać – oprócz ćwiczenia wymowy bardzo możliwe, że dzięki temu wyłapiesz też jakieś swoje błędy.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

7. Bądź regularny

Możesz oczywiście robić wszystkie te rzeczy każdego dnia, ale bądźmy realistami: istnieje małe prawdopodobieństwo, że każdego dnia będziesz słuchać, powtarzać, myśleć, mówić do siebie i czytać po angielsku.

Wystarczy, że na przykład jednego dnia czegoś posłuchasz i na głos skomentujesz przygotowywanie śniadania lub pogadasz ze swoim psem, a następnego dnia coś przeczytasz i w myślach objedziesz z góry na dół kolegów z pracy.

Pamiętaj, że w nauce języków ważna jest regularność.

8. Używaj słowników angielsko-angielskich

To pomoże Ci poznawać nowe słowa bez użycia polskich odpowiedników. Taki słownik też od razu da Ci przykłady użycia danego słowa, więc będziesz mógł od razu sprawdzić, w jaki sposób go używać.

Więcej na temat tego, dlaczego słowniki angielsko-angielskie rządzą, znajdziesz w tym poradniku na temat tego, dlaczego i dla kogo powinieneś rzucić Tłumacza Google.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

9. Zmień swoje nastawienie.

I przestań drżeć na dźwięk słów rozmawianie po angielsku!

Tak, zapewne powiesz, łatwo powiedzieć, ciężej zrobić. Zastanów się, czego tak naprawdę boisz się najbardziej w mówieniu po angielsku…

Zastanów się dobrze…

Tak…

Chyba już wiesz, że najbardziej na świecie boisz się…

POPEŁNIANIA BŁĘDÓW.

Zastanawiałeś się jednak, co się stanie, jeśli popełnisz błąd?

Odpowiedź jest prosta: nic strasznego. Twój rozmówca to nie nauczyciel angielskiego ze szkoły, który wytykał Ci najmniejsze błędy i prawdopodobnie skutecznie zniechęcił się do mówienia po angielsku.

Pamiętaj: głównym celem Twojego rozmówcy jest nie przeprowadzenie z Tobą testu językowego, a zwyczajne dogadanie się. Oboje macie jakieś cele do zrealizowania: nieważne, czy jest to udzielenie informacji na temat usług świadczonych przez Twoją firmę czy ustalenie szczegółów zamówienia na artykuły biurowe dla Twojego działu.

Gdy na przykład podnosicie słuchawkę i rozpoczynacie rozmowę telefoniczną po angielsku, zaczynacie ze sobą współpracować. Naturalnym jest, że zrobicie wszystko, żeby Wasza wymiana zdań zakończyła się sukcesem w jak najkrótszym czasie (zwłaszcza jeśli na biurku stoi stygnąca kawa).

10. Przestań tłumaczyć

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że ułożyłeś w głowie wypowiedź po polsku, ale w trakcie tłumaczenia jej na angielski zapomniałeś jednego ze słów? Zaciąłeś się, próbując sobie je przypomnieć, ale nie byłeś w stanie tego zrobić?

O ile Twój nauczyciel poczeka, aż spokojnie dokończysz zdanie lub podpowie Ci, jakich słów użyć, podczas normalnej rozmowy nie będziesz mieć czasu na przełączanie się pomiędzy językami. Żeby mówić płynnie, musisz zapomnieć o używaniu polskiego.

Z tego powodu powinieneś dążyć do tego, żeby w trakcie rozmowy angielski był nie tylko na Twoich ustach, ale też w Twojej głowie. Właśnie dlatego ćwiczenie myślenia po angielsku jest tak ważne!

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

11. Używaj prostych słów i krótkich zdań.

Jeśli wydaje Ci się, że wszyscy native speakerzy angielskiego posługują się na co dzień skomplikowanym słownictwem i zdaniami wielokrotnie złożonymi…

…więc Ty też musisz używać skomplikowanego słownictwa i zdań wielokrotnie złożonych…

…albo jeszcze gorzej – wydaje Ci się, że nie jesteś nawet godzien zacząć z kimkolwiek rozmawiać, jeśli nie znasz jeszcze wyszukanych słów i nie potrafisz budować bardzo długich zdań…

Musisz poznać prawdę.

Ta prawda będzie boleć.

Jesteś w błędzie.

Codzienne rozmawianie po angielsku ma mało wspólnego z literaturą piękną. Dlatego też podczas rozmów nie musisz stresować się tym, żeby Twoje zdania były długie, a słownictwo wyszukane.

Najważniejsze jest to, żeby Twoje komunikaty były zrozumiałe. Uda Ci się to osiągnąć, używając krótszych zdań i słów, które dobrze znasz.

12. Parafrazuj.

Możesz nie znać jakiegoś słowa po angielsku. To całkowicie normalne, nikt z nas nie jest w końcu chodzącym słownikiem. Być może znasz dobrze jakie słowo, ale go zapomniałeś. Każdemu się zdarza – zwłaszcza pod wpływem stresu.

Na szczęście istnieje bardzo proste wyjście z tej sytuacji: parafrazowanie. Opisz brakujące słowo za pomocą innych słów. Jeśli z kimś rozmawiasz i zdajesz sobie sprawę, że uciekło Ci jakieś słowo, nie próbuj na siłę sobie go przypomnieć, tylko opisz je w prosty sposób.

Możesz zrobić na wiele różnych sposobów:

1. Zacznij zdanie od to rzecz, która / to osoba, która / to miejsce, gdzie

It’s a thing that… – przy opisywaniu rzeczy, np. it’s a thing that you use to clean your teeth do opisania szczoteczki do zębów (toothbrush)

It’s a person who… – przy opisywaniu osoby, np. it’s a person who operates on sick people do opisania chirurga (surgeon)

It’s a place where… – przy opisywaniu miejsca, np. it’s a place where you cook your meals, do zastąpienia kuchni (kitchen)

2. Opisz przeznaczenie lub funkcje danej rzeczy:

It’s used to + [rzeczownik w formie bezokolicznika], np. it’s used to cut food into smaller pieces do opisania noża (knife)

It’s used for + [rzeczownik w formie gerund – z ing na końcu], np. it’s used for protecting your eyes from the sun… do opisania okularów przeciwsłonecznych (sunglasses)

3. Użyj antonimów – czyli słów o przeciwnym znaczeniu.

Zapomniałeś po angielsku przymiotnika biedny, ale pamiętasz przymiotnik bogaty? Powiedz they aren’t rich zamiast they are poor. Powiedz she isn’t tall zamiast she’s short.

Możesz też używać wyrażenia:

It’s the opposite of… – to przeciwieństwo…

4. Użyj synonimów – czyli wyrazów o podobnym znaczeniu.

Zapomniałeś słowa pretty? Użyj beautiful lub attractive. Chcesz powiedzieć, że ktoś lubi się rządzić i jest apodyktyczny, a nie możesz przypomnieć sobie słowa bossy – powiedzieć controlling.

Dzięki temu bez problemu przekażesz wiadomość.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

13. Zagraj w Taboo

Kojarzysz tę grę? Tak? Choć może nigdy tak o niej nie myślałeś, jest genialnym sposobem na ćwiczenie parafrazowania.

Nie kojarzysz Taboo? W skrócie: w dostajesz w niej zestaw kart. Na każdej karcie zapisane jest hasło, które musisz opisać tak, żeby zgadła je Twoja drużyna.

Jest tylko jedno ale: na tej samej karcie znajdują się słowa, których nie możesz użyć do opisu. Są to oczywiście te najbardziej oczywiste słowa, których użyłbyś do opisu.

Dzięki temu musisz się nieźle wysilić, żeby opisać bez nich hasło.

Masz znajomych, którzy też znają angielski? Zagrajcie razem w anglojęzyczną wersję Taboo!

Nie masz z kim zagrać? Nic nie szkodzi. Możesz też poćwiczyć samemu, patrząc na kartę i opisując hasło bez użycia zakazanych słów. To wciąż będzie genialne językowe ćwiczenie, które pomoże w rozwinięciu kreatywnego myślenia.

Zobaczysz, że to nie lada wyzwanie, którego warto się podjąć.

Dlaczego? Załóżmy, że opiszesz kilkadziesiąt takich kart. Z każdą kolejną będzie Ci iść coraz lepiej. W końcu w będziesz opisywać nawet te bardziej skomplikowane koncepty bez używania tych najbardziej oczywistych słów.

Wyobraź sobie teraz, że podczas rozmowy po angielsku zapomnisz jakiegoś słowa lub nie będziesz go znać po angielsku. A wtedy je opiszesz. I nie będziesz już grać w Taboo.

BĘDZIESZ MÓGŁ UŻYĆ JAKIEGOKOLWIEK SŁOWA.

Nie będzie żadnych zakazanych słów.

Parafrazowanie będzie wtedy dla Ciebie dziecinnie proste.

Tak samo jak rozmawianie po angielsku.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

Te posty mogą Cię zainteresować:

Scroll to Top