Udane prezentacje po angielsku: 7 kroków do sukcesu

grupa osób siedząca przy stole w biurze. jeden z mężczyzn wygłasza prezentację po angielsku, jeden z uczestników zadaje pytanie

Czy czeka Cię prezentacja po angielsku? Nadchodzi Twój dzień prawdy i szef dowie się, jak dobrze lub źle znasz Business English i czy nie masz problemów z mówieniem po angielsku?

Jeśli tak, jak dużo zależy od tej prezentacji? Masz zdobyć albo utrzymać nowego klienta? A może tylko przedstawić jakieś informacje kolegom z innego działu firmy?

Prezentacje po angielsku: porady i słownictwo.

Jeśli tu jesteś, to już chyba wiesz, że masz kłopot. Nie jesteś pewny, czym różni się prezentacja po angielsku od tej po polsku? Nie znasz potrzebnego słownictwa? A może nawet nie wiesz, czego nie wiesz i słusznie panikujesz?

Otrzyj pot z czoła i przestań wyobrażać sobie najgorszy możliwy scenariusz. Jeśli dobrze się przygotujesz od strony językowej, poradzisz sobie z prezentowaniem po angielsku.

Zostań z nami, bo pokażemy Ci, jak w 7 krokach świetnie przygotować się do prezentacji po angielsku. Damy Ci też potrzebne zwroty.

1. Myśl po angielsku, gdy przygotowujesz prezentację

Przygotowując swoją prezentację po angielsku, myśl o niej od razu po angielsku. Używaj tych zwrotów, które już znasz. Dopiero jeśli nie umiesz wyrazić swojej myśli po angielsku w żaden sensowny sposób, poszukaj właściwego wyrażenia.

Załóżmy, że nie wiesz jak jest przetarg po angielsku i  potrzebujesz go do prezentacji. Co powinieneś zrobić?

Poznaj to wyrażenie i postaraj się go nauczyć. Zachowaj jednak ostrożność i podczas prezentacji spróbuj użyć angielskich słów, które już dobrze znasz. Powiedz na przykład:

If our company is chosen

Jeśli nasza firma zostanie wybrana…

zamiast bardziej precyzyjnego:

If our company wins the tender

Jeśli nasza firma wygra przetarg…

Za tym podejściem przemawiają dwa powody.

Po pierwsze, masz dużą szansę zapomnieć nowo poznane słowa jeśli się zestresujesz. Istnieje też szansa, że źle zapamiętałeś ich wymowę i publiczność Cię nie zrozumie.

Po drugie, nie powiesz czegoś dziwnego. Może się to zdarzyć, gdy ledwo co poznałeś jakieś słowo i wydaje Ci się, że wiesz, jak go poprawnie użyć, bo do złudzenia przypomina słowo w polskim.

Załóżmy, że niedawno zobaczyłeś gdzieś słowo sympathetic i powiesz:

Our sympathetic staff will make sure you enjoy yourself.

Myślisz, że to słowo oznacza sympatyczny, prawda?

Nie do końca… Właśnie powiedziałeś, że nas współczujący personel zadba o Twoją dobrą zabawę. Słuchacze się zdziwią, bo przecież mają się dobrze bawić, ale personel będzie im współczuł. Czego ma im współczuć? Stanie się im coś przykrego?

Sympathetic i sympatyczny to fałszywi przyjaciele – po angielsku false friends czyli słowa z dwóch różnych języków, które są do siebie bardzo podobne w pisowni lub wymowie.

Myślenie po polsku może Ci też zmarnować dużo czasu, jeśli uprzesz się przetłumaczyć na angielski idealny zwrot, który wymyśliłeś… po polsku. W ten sposób, chcąc z góry podziękować za uwagę widowni, powiesz:

Thank you from the mountain.

zamiast:

Thank you in advance.

Wystąpienie publiczne po angielsku to nie czas na eksperymenty z nowymi zwrotami, więc unikaj ich, jeśli tylko nie są konieczne.

Z tego powodu: myśl po angielsku przygotowując prezentację po angielsku, a myślenie po polsku zostaw dla prezentacji po polsku. It makes sense, doesn’t it?

Staraj się stosować tą prostą zasadę nie tylko do prezentowania po angielsku, ale też w innych sytuacjach, gdzie musisz komunikować się po angielsku, np. podczas rozmowy telefonicznej po angielsku czy spotkania po angielsku.

2. Przygotuj słownictwo

Jeśli chcesz sprawnie przeprowadzić prezentację po angielsku, potrzebujesz przygotować się ze słownictwa w dwóch kategoriach, które znajdziesz poniżej.

Ogólne słownictwo do prezentowania po angielsku

To słownictwo obejmuje wyrażenia po angielsku, dzięki którym zorganizujesz swoją wypowiedź, np. moja prezentacja składa się z trzech części, teraz omówimy inny temat, jak widać na wykresie

Są to zwroty przydatne do każdego wystąpienia z prezentacją.

Nie znasz ich? Nic nie szkodzi! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę z 34 wyrażeniami do prezentowania po angielsku.

Konkretne wyrażenia potrzebne do Twojej prezentacji

Czym są wyrażenia, których potrzebujesz do Twojej prezentacji? To zależy od tematu Twojego wystąpienia. Jeśli np. prezentujesz systemy grzewcze Twojej firmy i oferujecie kotły kondensacyjne albo pompy ciepła, czy umiesz je nazwać po angielsku?

Zobacz na inny przykład. Załóżmy, że prezentujesz aplikację, która pomaga używać komunikacji miejskiej. Wyszukuje najlepsze połączenia, informuje o czasie przyjazdu autobusów, itp. Czy umiesz powiedzieć po angielsku opóźnienie, korki, albo przesiadka?

Przed prezentacją zastanów się nad kluczowym słownictwem związanym z Twoim wystąpieniem, firmą oraz branżą.

Jeśli nie umiesz czegoś nazwać po angielsku, sprawdź to i zapisz przed prezentacją.

Postaraj się nauczyć nowych słów, bo mogą paść w pytaniach i prawdopodobnie przydadzą Ci się w przyszłości. Jeśli możesz wyrazić swoje myśli bez nowych słów podczas wygłaszania prezentacji, zrób to. Jeśli nie, zaryzykuj i użyj nowych słów.

Zastanawiasz się, jak znaleźć właściwe słowa po angielsku? Dowiesz się tego z tego posta o słownictwie angielskim.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym?

3. Zorganizuj Twoją prezentację

Nie możesz prezentować bez wcześniej przygotowanego planu, bo nikt nic nie wyniesie z tego wystąpienia. Dlatego też przedstawiamy Ci sprawdzone podejście na logiczne i przejrzyste zorganizowanie Twojej prezentacji:

 1. Rozpocznij prezentację.
 2. Przywitaj publiczność.
 3. Przedstaw się.
 4. Podziękuj słuchaczom za przybycie.
 5. Poinformuj o temacie Twojej prezentacji.
 6. Przedstaw organizację Twojej prezentacji.
 7. Poinformuj, kiedy można zadawać pytania.
 8. Przejdź do właściwej prezentacji i ją wygłoś.
 9. Podsumuj Twoje wystąpienie.
 10. Podziękuj za uwagę.
 11. Opcjonalnie: zachęć do zadawania pytań (jeśli nie zaprosiłeś do zadawania pytań w trakcie wystąpienia).

Do wykonania wszystkich tych kroków potrzebujesz znać odpowiednie zwroty po angielsku.

Prezentacje po angielsku: porady i słownictwo.

Sposób prezentowania i przebieg wystąpienia po angielsku nie różni się znacznie od tej samej sytuacji w języku polskim. Istnieje jednak jedna istotna różnica między prezentowaniem po angielsku i po polsku. Jest to sposób, w jaki rozpoczyna się prezentację.

4. Zacznij od historii

Popularnym sposobem rozpoczynania prezentacji po angielsku jest opowiedzenie historii. Wszyscy kochamy historie i jesteśmy ciekawi, co słychać u naszych sąsiadów, rodziny czy przyjaciół. Poza tym, łatwo nam się zaangażować emocjonalnie i utożsamić z bohaterem opowieści. Dlatego też jest to doskonały sposób na zyskanie uwagi słuchaczy.

Historię można opowiedzieć jak anegdotę, zaczynając od sytuacji początkowej, opowiadając, co się potem stało i kończąc finałem, który ma bezpośredni związek z naszą historią. Zobacz na przykład w ramce poniżej.

Pewnego razu musiałem pojechać autokarem z Warszawy do Berlina. Niestety, zapomniałem ładowarki i moja komórka szybko się rozładowała. Bardzo nudziło mi się w podróży. Co gorsza, pan za mną rozmawiał cały czas przez komórkę. W ogóle nie interesowała mnie jego rozmowa, ale musiałem jej słuchać.

Pomyślałem wtedy, że chciałbym puścić sobie moją muzykę z komórki i poprzeglądać rzeczy w Internecie. W zasadzie, dlaczego w siedzeniach autokaru nie ma tabletów? To kilkugodzinna podróż i byłaby dużo milsza, gdybym zawsze miał dostęp do Internetu, muzyki i jakichś gier. Nieważne, czy rozładował mi się telefon czy nie.

Gdy dojechałem do Berlina, opowiedziałem o tym pomyśle moim kolegom. Każdy z nich miał kiedyś taką historię, gdy współpasażerowie wkurzali go gadaniem, a telefon nie działał albo zapomniał go doładować i nie miał Internetu.

Dlatego wyszliśmy z inicjatywą i stworzyliśmy tablet, który ma dostarczać rozrywki podróżnym. Pozwólcie Państwo, że go zaprezentuję i pokażę, w jaki sposób może sprawić, że wielogodzinna podróż zleci w oka mgnieniu zamiast ciągnąć się w nieskończoność.

Zadanie intrygującego pytania jest innym sposobem na otwarcie wystąpienia, które przyciągnie uwagę słuchaczy. Załóżmy, że jesteś z firmy sprzedającej automatyczne kosiarki, które same koszą trawnik bez pracy człowieka.

Możesz więc zacząć takim pytaniem:

Jak często zastanawialiście się czy trawa nie może się sama skosić? Tak automatycznie, gdy ty siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję. Ja myślałem o tym w każdą sobotę, gdy chciałem odpocząć zamiast kosić trawnik.

Po takim wstępie możesz opowiedzieć, jak nie znosiłeś koszenia trawy i zakończyć mówiąc, że oddałbyś królestwo za automatyczną kosiarkę.

Co robisz dalej? Mówisz, że taka istnieje! Twoja firma ją zbudowała. Pozwólcie teraz Państwo, że pokażę wam to cudo… Wyświetlasz piękne zdjęcie kosiarki i płynnie przechodzisz do prezentacji.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym?

5. Odpowiedz profesjonalnie na pytania

Czy czujesz nerwowy ucisk w gardle na myśl o pytaniach, jakie mogą Ci zadać słuchacze? Czy już przy prezentowaniu po polsku masz ochotę powiedzieć, co masz do powiedzenia i zwiać, zanim ktoś Cię o coś zapyta?

Cóż, teraz będzie jeszcze gorzej! Pomijając kwestie merytoryczne, pytania padną po angielsku. Masz szansę ich nie zrozumieć, jeśli pytający będzie:

 1. mówił za szybko,
 2. mówił z silnym akcentem,
 3. używał słów, których nie znasz.

Na szczęście, możesz poradzić sobie w tych sytuacjach.

Po pierwsze, możesz poćwiczyć swoje umiejętności słuchania ze zrozumieniem stosując tych 6 prostych zasad.

Po drugie, jeśli ktoś mówi za szybko, poproś o powtórzenie wolniej, np.

I’m sorry, I didn’t understand. Could you speak a little bit more slowly, please?

Przepraszam, nie zrozumiałem. Czy mógłby pan / mogłaby pani mówić troszkę wolniej?

Co zrobić, gdy ktoś mówi z akcentem, którego nie rozumiesz?

Taka sytuacja może się często przydarzyć, np. z osobami z Wielkiej Brytanii albo Australii. Sprawa się nieco komplikuje, bo nie powinieneś wyjaśnić, że nie rozumiesz kogoś z powodu jego akcentu.

Dlaczego nie? Na przykład w Wielkiej Brytanii tylko 2% osób mówi na co dzień angielskim, który usłyszysz na kursie językowym albo w BBC. Reszta mówi ze swoim lokalnym akcentem, który nieco różni się od standardowej wersji języka.

Załóżmy, że nie zrozumiałeś pytającego z powodu akcentu i prosisz go, żeby użył standardowego angielskiego. Może to odebrać jako obrazę, ponieważ powszechnie uważa się, że lokalne akcenty (np. szkocki, irlandzki, albo z miasta Manchester) nie są tak dobre i prestiżowe jak angielski z BBC.

Co więc możesz zrobić gdy nie rozumiesz czyjejś wypowiedzi z powodu akcentu pytającego lub innej przyczyny? Proponujemy użycie tego wyrażenia:

I’m sorry, but I’m having a problem understanding what you’re saying. Can you express it in another way, please?

Przepraszam, ale mam problem ze zrozumieniem tego, co pan / pani mówi. Czy mógłby pan / pani wyrazić to w inny sposób?

W ten sposób prosisz o powtórzenie i prawdopodobnie dostaniesz nieco inną wersję tego, co właśnie usłyszałeś. Równocześnie nie obrazisz pytającego, sugerując, że mówi złym angielskim.

Co zrobić, gdy nie rozumiesz kluczowych słów?

Co natomiast zrobić, gdy ktoś Cię zapytał, ale nie rozumiesz kluczowego słowa? Możesz powiedzieć:

Excuse me, would you mind explaining what [wstaw słowo] means?

Przepraszam, czy mógłby pan / pani wytłumaczyć, co znaczy [wstaw słowo]?

Jeśli natomiast nie rozumiesz całego wyrażenia, poproś o zadanie pytania w inny sposób:

I’m sorry, I’m not sure what you mean. Could you rephrase that for me, please?

Przepraszam, ale nie jestem pewny, co pan / pani ma na myśli. Czy mógłby pan / pani wyrazić to w inny sposób?

Dobrze, teraz na pewno rozumiesz już o co Cię zapytano. Jeśli jest to względnie łatwe pytanie, z pewnością poradzisz sobie z odpowiedzią. Co jednak zrobić, jeśli jest to trudne pytanie?

Jak odpowiedzieć na trudne pytanie w profesjonalny sposób?

Jest to niełatwa sztuka zarówno po polsku, jak i po angielsku. Po angielsku być może jeszcze trudniejsza, bo nie jest to twój ojczysty język i możesz mieć problem z wyczuciem tonu Twojej wypowiedzi.

Możesz jednak nauczyć się udzielać profesjonalnych i wyważonych odpowiedzi na najtrudniejsze nawet pytania. Możesz też wyposażyć się we wszystkie potrzebne wyrażenia po angielsku.

Prezentacje po angielsku: porady i słownictwo.

6. Poćwicz wygłaszanie prezentacji

Zanim nadejdzie ten dzień i będziesz wygłaszać prezentację przed publicznością, zrób próbę. Albo nawet dwie. Potrzebujesz nieco praktyki, żeby sprawnie wygłosić Twoją prezentację.

Zaproś na próbę znajomych lub rodzinę

Jeśli Twoi znajomi albo rodzina mówią po angielsku, poproś ich o wysłuchanie Twojej prezentacji. Mogą dać Ci cenne uwagi. Nie tylko językowe, ale również dotyczące Twojej mowy ciała albo tego, że jakaś część wystąpienia jest dla nich niejasna. Nawet jednoosobowa publiczność będzie cenna.

Poza tym, możesz natknąć się na słowa, przy których musisz sprawdzić poprawną wymowę. Jeśli jakieś słowo nie chce Ci przejść przez gardło, spróbuj zastąpić je innym.

Poćwicz przed lustrem lub kamerą

Jeśli nie masz publiczności, stań przed lustrem albo kamerą i ćwicz samodzielnie wygłaszanie prezentacji. Na nagraniu będziesz w stanie zobaczyć, czy kontrolujesz swoją mowę ciała lub które fragmenty prezentacji wymagają udoskonalenia.

Zadbaj też o to, by nie czytać swojej prezentacji, tylko ją mówić. W ten sposób będzie ona bardziej naturalna i lepiej odebrana.

Posłuchaj innych prezentacji

Posłuchaj prezentacji TED, by „osłuchać się” z melodią języka angielskiego i zainspirować się sposobami prezentacji świetnych mówców. Pomoże Ci to m.in. w mówieniu zróżnicowanym tonem głosu i poprawnym intonowaniu po angielsku.

Przypomnijmy tutaj, że po angielsku wymawiamy mocniej słowa, które są kluczowe do zrozumienia naszej wypowiedzi, np.

The study has shown a 15% increase in sales when discounts were offered.

Badanie pokazało piętnastoprocentowy wzrost sprzedaży gdy oferowane były rabaty.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym?

7. Może darmowy ebook i mini-kurs o prezentacjach?

Czy chcesz być pewny, że jesteś w stu procentach przygotowany językowo do prezentacji po angielsku? Czuć spokój i pewność, bo świetnie opanowałeś wszelkie potrzebne słownictwo?

Jeśli tak, dostań od nas darmowy ebook z poradami i słownictwem do prezentowania po angielsku oraz mini-kurs przez email, w którym prześlemy Ci przykładowe prezentacje i podszkolimy Cię na ich przykładzie.

Poniżej wpisz Twoje imię i adres email, na który mamy wysłać ebooka i mini-kurs.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym?

Te posty mogą Cię zainteresować:

Scroll to Top