Słuchanie ze zrozumieniem – najlepsza metoda, żeby je ćwiczyć

Żeby ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem i widzieć efekty, trzeba obrać odpowiednią strategię.

Oczywiście powinieneś już dzisiaj zacząć stosować 6 praktycznych porad, które pomogą Ci zrozumieć więcej.

Jeśli jednak chcesz zobaczyć efekty ćwiczeń w bardzo krótkim czasie, zastosuj poniższą strategię, która w 6 prostych krokach pozwoli Ci na zrozumienie każdego nagrania.

1. Wybierz nagranie

Żeby ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem, najpierw oczywiście wybierz nagranie. Masz tutaj wiele możliwości. Może to być ćwiczenie z podręcznika do nauki angielskiego, fragment podcastu, ale też wideo na YouTube, czy dialog z serialu lub filmu.

Ważne, żeby Twoje nagranie:

1. Nie było zbyt długie – 3 lub 4 minuty całkowicie wystarczą.

2. Miało transkrypt (w wypadku zadania z podręcznika czy podcastu) lub napisy (wideo na YouTube, serial, film). Bez tego to ćwiczenie się nie uda.

3. Najlepiej było na temat, który Cię interesuje, ponieważ spędzisz z nim trochę czasu.

To tyle, jeśli chodzi o pierwszy krok.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

2. Posłuchaj samego nagrania

Nie patrz wcześniej na tekst. Wyłącz napisy. Skup się tylko na słuchaniu ze zrozumieniem. Przygotuj coś do notowania.

Przy pierwszym odsłuchaniu postaraj się jak najwięcej zrozumieć z samego słuchania. Jeśli nagranie jest dla Ciebie trudne, spróbuj wychwycić słowa-klucze, które pozwolą Ci na zrozumienie ogólnego sensu wypowiedzi.

Zanotuj je w kolejności, w której je słyszysz. Dzięki temu przy następnym słuchaniu łatwiej będzie Ci zrozumieć resztę nagrania.

3. Posłuchaj jeszcze raz

Wciąż bez tekstu. Wiesz już mniej więcej, czego przed chwilą wysłuchałeś. Masz zapisane słowa-klucze i wiesz, co znajduje się w poszczególnych częściach nagrania.

Wysłuchaj nagrania drugi raz, starając się wychwycić więcej szczegółów – zobaczysz, że teraz będzie to łatwiejsze. Możesz dopisać do listy nowe wyrażenia.

Na tym etapie możesz wysłuchać nagrania jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze raz. Nie ma magicznej liczby, po której powinieneś przestać.

Jeśli za drugim razem udało Ci się zrozumieć więcej, niż za pierwszy razem – posłuchaj trzeci raz. Jeśli za trzecim razem udało Ci się zrozumieć więcej, niż za drugim razem – posłuchaj czwarty raz.

Masz wycisnąć z samego nagrania tyle, ile się da i odpuścić mu dopiero wtedy, kiedy wyciągniesz z niego wszystko, co jesteś w stanie.

4. Przeczytaj transkrypt

Uważnie przeczytaj teraz tekst. Nie spiesz się. Twoim celem jest zrozumienie wszystkich zdań. Jeśli znajdziesz w tekście wyrażenia, których nie znasz, sprawdź je w słowniku – dzięki ponownemu przesłuchaniu nagrania na pewno lepiej je zapamiętasz.

Zobaczysz, że fragmenty, których nie zrozumiałeś to nowe wyrażenia. Pewnie też nie raz złapiesz się za głowę, myśląc: to było takie łatwe, dobrze znam te słowa, dlaczego tego nie zrozumiałem?

Wszystko zależy od szybkości mówiącego i jego akcentu. Prawdopodobnie zrozumiałbyś te zdania, gdyby wypowiedział je ktoś inny. To dlatego potrzebujesz dużo praktyki w słuchaniu, żeby przyzwyczajać swoje ucho do różnych sposobów mówienia.

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

5. Posłuchaj nagrania równocześnie śledząc transkrypt

Możesz to zrobić więcej razy, tak żeby dobrze utrwalić wszystkie. To bardzo ważny element ćwiczenia słuchania ze zrozuminiem, bo angażuje równocześnie zmysł wzroku i słuchu.

Twój mózg wytworzy połączenia pomiędzy formą pisaną słów a ich wymową. Dzięki temu, jeśli w przyszłości znowu usłyszysz to słowo, z łatwością je rozpoznasz.

Zwróć szczególną uwagę na te fragmenty, których wcześniej nie rozumiałeś. Wsłuchaj się dokładnie w to, jak wypowiadane są dane słowa i w jaki sposób są łączone w zdaniu.

Możesz też zatrzymywać nagranie i powtarzać całe zdania.

6. Posłuchaj samego nagrania

Teraz powinieneś zrozumieć prawie wszystko, co słyszysz. Słuchanie ze zrozumieniem jednak nie jest takie trudne, prawda?

Przydatne? Podziel się i pomóż znajomym.

Te posty mogą Cię zainteresować:

Scroll to Top