Jak radzić sobie z tremą podczas mówienia po angielsku?

Radzenie sobie z tremą na spotkaniach biznesowych po angielsku
Strona główna » Blog » Jak radzić sobie z tremą podczas mówienia po angielsku?

Wyzwanie, przed którym staje tak wiele osób uczących się języka angielskiego, to pokonanie tremy podczas mówienia. To realne, poważne wyzwanie.

Blokada językowa utrudnia swobodne wyrażanie myśli a przecież to właśnie przez rozmowę otwieramy drzwi do międzynarodowej komunikacji i zupełnie nowych możliwości. W tym artykule podzielimy się sprawdzonymi technikami, które pomogą Ci przezwyciężyć niepokój, lęk, blokadę związaną z mówieniem po angielsku, skupiając się na osobach na poziomie mocnego B1- B2.

Chcę mówić po angielsku – zrozum przyczyny tremy

Sytuacja wygląda następująco: rozumiem po angielsku ale nie potrafię mówić. Znasz to? Jeśli tak, to pierwszym krokiem do pokonania tremy w mówieniu po angielsku jest przede wszystkim zrozumienie jej przyczyn. Niektóre z najczęstszych to:

 • Obawa przed popełnieniem błędu: Wiele osób boi się, że popełni błąd gramatyczny, wymówi niepoprawnie słowo lub użyje niewłaściwego słownictwa w danym kontekście, co może prowadzić do negatywnej oceny przez odbiorcę komunikatu.
 • Strach przed oceną: Lęk przed tym, jak zostaniemy odebrani przez innych, szczególnie w kontekście naszych umiejętności językowych, może znacząco wpływać na pewność siebie podczas mówienia. To częsty przypadek.
 • Presja perfekcjonizmu: Dążenie do doskonałości w wymowie, gramatyce czy użyciu słownictwa może prowadzić do paraliżującego strachu przed mówieniem, ponieważ czujesz, że nie jesteś w stanie spełnić własnych, wysokich, oczekiwań.
 • Niepewność kulturowa: Obawa przed niezrozumieniem kontekstu kulturowego lub popełnieniem faux pas, które mogą zostać źle zinterpretowane przez rozmówcę, wywołuję tremę.
 • Niska samoocena językowa: Osoby, które nie mają pewności co do swoich umiejętności językowych, mogą mieć ku temu konkretne przyczyny. Może to być wynikiem przykrego doświadczenia z przeszłości gdy ktoś porównał się z drugą osobą lub wręcz wyśmiał naszą wypowiedź czy z niej zażartował.
 • Niedostateczna praktyka: Brak regularnej praktyki mówienia w języku obcym może prowadzić do niepewności i blokady językowej, gdy wreszcie nadarza się okazja do rozmowy.

Rozpoznanie tych przyczyn jest pierwszym i najważniejszym, krokiem do pracy nad swoją tremą oraz stopniowym budowaniem większej pewności siebie podczas mówienia w języku obcym. Nauka rozmowy po angielsku to sztuka przełamywania swoich ograniczeń, często wynikających z czynników zewnętrznych.

Angielski jak nauczyć się mówić

Płynność mówienia po angielsku wymaga czasu i praktyki. Nie ma skuteczniejszej metody niż praktykowanie go na co dzień – w ten sposób nabieramy pewności siebie i utrwalamy zdobytą już wiedzę. Jeśli to nie zadziała, musisz praktykować jeszcze więcej. Prawdopodobnie nie do końca rzetelnie podszedłeś do tematu i niektóre dni odpuszczałeś z różnych powodów. To nic złego – jednak pamiętaj, że konsekwencja w tym co robisz będzie miała ogromny wpływ na to jak ostatecznie nauczysz się języka. Oto kilka sposobów, aby skutecznie poprawić swoje umiejętności i wpłynąć pozytywnie na czynniki generujące tremę:

 • Ekspozycja. Regularne mówienie w języku obcym, nawet w bezpiecznym, prywatnym środowisku, może zmniejszyć obawę przed popełnieniem błędu.
 • Akceptacja błędów jako części nauki. Zmiana podejścia do błędów, postrzeganie ich jako naturalnej i wartościowej części procesu nauki, może znacznie obniżyć strach przed (samo)oceną. Można to osiągnąć poprzez samoświadomość i afirmacje, a także słuchanie i obserwację, jak inni uczący się radzą sobie z błędami. Praca w grupie to zawsze dobry pomysł.
 • Budowanie samooceny językowej. Ustawianie realistycznych celów, świętowanie małych sukcesów i postępów w nauce języka, a także przypominanie sobie o swoich osiągnięciach może wzmacniać pewność siebie.
 • Zwalczanie perfekcjonizmu. Ustawianie realistycznych oczekiwań wobec siebie i rozumienie, że perfekcjonizm w mówieniu nie jest ani realistyczny, ani konieczny do skutecznej komunikacji. Skupianie się na komunikacji, a nie na perfekcji, odegra kluczową rolę.
 • Edukacja i przygotowanie. Przygotowanie się do dyskusji na określone tematy poprzez czytanie, słuchanie podcastów, oglądanie filmów, itp.
 • Nauka kulturowa. Zwiększenie świadomości kulturowej poprzez badanie zwyczajów, etykiety i kontekstu kulturowego.
 • Zarządzanie stresem. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, czy ćwiczenia fizyczne, mogą pomóc w zarządzaniu ogólnym stresem i poprawić koncentrację oraz płynność mówienia.

Blokada językowa po angielsku

Znalezienie się w sytuacji, w której rozumiesz, co ktoś do ciebie mówi w języku angielskim, ale masz trudności z odpowiedzią, jest rzeczywiście frustrujące. Oto kilka konstruktywnych sposobów na radzenie sobie z takim wyzwaniem:

 • Zachowaj spokój i skup się na komunikacji. Nie pozwól, aby stres zdominował sytuację. Pamiętaj, że celem komunikacji jest przekazanie swojej myśli, niekoniecznie w perfekcyjnej formie językowej. Oddychaj głęboko i skup się na tym, co chcesz przekazać.
 • Używaj prostych zdań. Zacznij od prostych zdań. Używanie prostych konstrukcji może pomóc Ci w przekazaniu swojej myśli bez niepotrzebnego stresu.
 • Nie bój się prosić (o chwilę namysłu). Jeśli potrzebujesz chwili, aby zebrać myśli lub przypomnieć sobie odpowiednie słowo, nie bój się o to poprosić. Możesz powiedzieć: „Give me a moment, please” (Proszę, daj mi chwilę) lub „Let me think how to put it” (Pozwól mi przemyśleć, jak to ująć).
 • Parafrazuj. Jeśli nie przychodzi Ci do głowy konkretne słowo, spróbuj wyrazić swoją myśl inaczej. Parafrazowanie może być równie efektywne i pomaga w utrzymaniu płynności rozmowy.
 • Ucz się na błędach. Każda sytuacja, w której masz trudności z komunikacją, jest okazją do nauki. Zamiast przejmować się błędami, zastanów się, jak możesz z nich skorzystać, aby poprawić swoje umiejętności językowe.

Nauka rozmawiania po angielsku

Pokonanie tremy podczas mówienia po angielsku wymaga czasu, cierpliwości i praktyki. Kluczem jest zrozumienie przyczyn niepokoju, akceptacja błędów jako części procesu nauki oraz regularne korzystanie z technik i narzędzi wspomagających. Pamiętaj, że każda rozmowa, nawet ta najmniej udana, jest krokiem naprzód w podróży do płynności w języku angielskim.

Scroll to Top